Hvad med julefrokosten?

Der er rigtig mange ting der er helt nyt, når det kommer til den corona pandemi der er over hele verden. For en ting er hvad det betyder lige nu, en anden ting er hvad det kommer til at betyde på den lidt længere bane. Der er allerede meget der tyder på, at det vil blive frarådet at man holder sin sommerferie i udlandet.

Samtidig er alle festivaler og store forsamlinger aflyst, da der ikke må samles så mange mennesker på et sted. Dette er stadig på dne kortere bane, altså indenfor de kommende få måneder.

Et andet spørgsmål der allerede er begyndt at banke på, er hvad med de hyggelige julefrokoster, som er er så stor tradition for i de danske virksomheder. Skal disse også droppes, eller er det så langt ude i fremtiden, at man kan forvente at de bliver til noget.

På dette tidspunkt er der som regel mange der allerede har booket deres firmajulefrokoster, da riften om pladserne i de mest populære weekender kan være stor. Mange afventer nu at bestille til de større julefrokoster, hvor flere hundrede mennesker kan være samlet på samme tid. Det kan så igen have betydning for de steder, der skulle afholde, og den underholdning der skulle være, og naturligvis dem der arrangerer festerne.

Det er altså en branche der også er ramt, selvom festerne først er om langt over et halvt år. Den usikkerhed vi befinder os i i lige nu, er også noget der rækker ind i resten af året.